باید به افزایش قدرت تیم پرحاشیه اراکی‌ها در صنعت پتروشیمی طی ماه‌های گذشته اشاره کرد و ابراز نگرانی کرد که انتصاب فردی دیگر از خمین آن‌هم در شرایطی که یک عزم منطقه‌ای برای انتصاب مدیری بومی از استان در دهدشت شکل گرفته، صرفا در راستای افزایش قدرت برخی از اراکی‌ها و عطش قدرت آنان خواهد بود.

می‌گویند پای حدود ۲۰۰ میلیون دلار پول در میان است که تنها پنج روز دیگر با آزاد شدن آن، می‌توانند از طریق این منابع ارزی خرید خارجی(قطعات و تجهیزات) انجام دهند؛ از سویی خبر می‌رسد تمام مقامات استانی پتروشیمی مذکور، خواستار انتصاب یک مدیر بومی بر مسند مدیرعاملی پتروشیمی دهدشت هستند. اما در کمال ناباوری خبر از احتمال انتصاب فردی از دیار اراکی‌ها بر این مسند شنیده می‌شود؛ مساله‌ای که این شائبه را ایجاد کرده که پشت پرده اصرار بر آوردن فردی از خمین بر مسند مدیریت پتروشیمی دهدشت و عدم توجه به خواسته نماینده مردم دهدشت، استاندار و دیگر مسئولان منطقه‌ای چیست؟

برخی این مساله را در LC ای جستجو می‌کنند که وجوه ارزی آن از ابتدای اردیبهشت ماه برای پتروشیمی دهدشت آزاد خواهد شد که مبلغ آن حدود ۲۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

آن‌هم در شرایطی که خرید خارجی پتروشیمی دهدشت تا کنون انجام نشده است؛ تا جایی‌که برخی از کارشناسان معتقدند خرید قطعات و تجهیزات انگیزه بسیار جدی برای مافیای پتروشیمی است که مدیریت دهدشت را به‌دست فرد مورد اعتماد خودشان بسپارند.

در نگاهی دیگر نیز باید به افزایش قدرت تیم پرحاشیه اراکی‌ها در صنعت پتروشیمی طی ماه‌های گذشته اشاره کرد و ابراز نگرانی کرد که انتصاب فردی دیگر از خمین آن‌هم در شرایطی که یک عزم منطقه‌ای برای انتصاب مدیری بومی از استان در دهدشت شکل گرفته، صرفا در راستای افزایش قدرت برخی از اراکی‌ها و عطش قدرت آنان خواهد بود.

بنا بر شنیده‌ها طی ماه‌های گذشته، استاندار، نماینده مجلس و اغلب مقامات استانی و محلی به کرّات بر این خواسته خود تأکید و اصرار نموده‌اند. چرا که معتقدند تنها دلسوزی یک فرد بومی می‌تواند پتروشیمی که ۱۵ سال از کلنگ‌زنی آن و ۱۰ سال از برنامه افتتاح آن به تاخیر افتاده را به سرانجام برساند.

در این بین ظاهراً برخی در هلدینگ خلیج فارس در تلاش برای مخالفت با این خواست منطقه‌ای و نشاندن فردی از دیار خمین براین مسند هستند که این امر بر افزایش نارضایتی‌ها در دهدشت افزوده است.

بر این اساس باید نهادهای نظارتی با هوشیاری بیشتری نسبت به این اقدام حساس گردند؛ تا مشخص شود چه دلیلی باعث مخالفت برخی از هلدینگ خلیج فارس با این موضوع شده است. چرا که ۲۰۰ میلیون دلار خرید خارجی قطعاً مساله‌ای نیست که مافیای پتروشیمی به راحتی بتواند از کنار آن گذر کند.

  • نویسنده : یادداشت وارده
  • منبع خبر : کبنا