مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس امروز ۱۴ طرح در حال ساخت با قیمت بازده داخلی حداقل ۱۵ درصدی را دارد، که فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری خارجی به شمار می‌آید.

کارمایه خبر – علی عسگری در نخستین رویداد خارجی گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به معرفی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ظرفیت‌های صنعت پتروشیمی کشور، در سه محور اصلی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران، همکاری‌های فناورانه و تکنولوژیک و تامین محصولات پتروشیمی از ایران پرداخت و افزود: این گروه سهمی حدود ۴۰ درصدی از تولید و صادرات محصولات پتروشیمی ایران دارد.

وی تاکید کرد: «فارس» به‌عنوان شرکتی بورسی، با ارزش بازار ۱۶ میلیارد دلار، بزرگترین شرکت بازار سرمایه ایران است، ضمن آنکه در شاخص‌های فروش، سودآوری، صادرات و ارزش افزوده، شرکت اول ایران محسوب می‌شود و این پتروشیمی در رده‌بندی جهانی آی‌سی‌آی‌اس ICIS در جایگاه ۳۷ جهان ایستاده است.

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به سرمایه‌گذاری ۲۶ میلیارد دلاری در ۲۰ سال اخیر در صنعت پتروشیمی کشور، موقعیت جغرافیایی ویژه، دسترسی به خوراک، وجود تقاضای داخلی قابل توجه، نرخ پایین مالیات، وجود مناطق ویژه اقتصادی و سرمایه انسانی را از بهترین دلایل برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران دانست.

علی عسگری در ادامه به تشریح رویکرد این گروه درباره همکاری‌های فناورانه و دانش بنیان با طرف برزیلی پرداخت.

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان مبنی بر فاصله گرفتن از خام فروشی به جایگاه توسعه فناوری‌های دانش بنیان در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت افزایش سطح فناوری در تولید محصولات پتروشیمی در ارتقای ارزش افزوده محصولات و همچنین تکمیل زنجیره ارزش، گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس آماده همکاری با شرکت‌های فناور برزیلی در این بخش است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در بخش پایانی سخنان خود به ظرفیت‌های همکاری و صادراتی این گروه پتروشیمی در بازار هدف آمریکای جنوبی به‌ویژه محصول اوره اشاره کرد و برای توسعه همکاری‌های صادراتی با کشورهای این منطقه اعلام آمادگی کرد.

در ادامه این آیین، رضا عبادزاده، مدیرعامل شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس، ضمن معرفی جامع این شرکت و مجتمع‌های تولیدی این گروه بزرگ پتروشیمی، از سرمایه‌گذاران حاضر در این رویداد، برای سرمایه‌گذاری در طرح‌ها دعوت کرد.

وی با اشاره به اینکه شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس، بازوی انحصاری فروش محصولات این گروه به شمار می‌رود، از فعالیت اقتصادی جهت خرید محصولات پتروشیمی قابل عرضه در بازار برزیل، با رعایت شرطِ توجیه‌پذیری فروش برای شرکت تجارت صنعت دعوت به عمل آورد و به تبیین شرایط فروش و همکاری با این شرکت پرداخت.

در ادامه این رویداد ارائه تخصصی محصولات و افق نیازهای بازار برزیل تا سال ۲۰۳۰ در پنلی تخصصی با حضور نمایندگان بانک ملت و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران انجام شد.

مذاکرات رودرو و دوجانبه تا دو ساعت بیش از زمان اعلامی برای خاتمه برنامه بود، ادامه یافت که نشانه اشتیاق شرکت‌های برزیلی به همکاری با ایران در صنعت پتروشیمی است.

نخستین رویداد خارجی گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در حالی با هدف دعوت سرمایه‌گذاران به مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی ایران و با حضور مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران برگزار شد که استقبال بیش از ۱۳۰ شرکت برزیلی نشان از گام محکم بزرگترین شرکت بازار سرمایه ایران در دوره جدید مدیریتی برای توسعه دیپلماسی اقتصادی، همزمان با سالروز تصویب تاسیس این شرکت دارد.

نخستین رویداد بین المللی «روز پتروشیمی خلیج فارس» که با مشارکت شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس و سفارت جمهوری اسلامی ایران در برزیل برگزار شد، با استقبال خیره‌کننده برزیلی‌ها اعم از سیاستمداران، سرمایه‌گذاران، فعالان اقتصادی و تجار همراه شد.

برگزاری این رویداد که گامی مهم همسو با دیپلماسی اقتصادی ضدتحریم و گسترش روابط اقتصادی دو کشور ایران و برزیل به‌ویژه در حوزه پتروشیمی بود، بار دیگر نشان داد که صنعت پتروشیمی ایران نه تنها قصد توقف با تحریم‌ها را ندارد، بلکه در آستانه گسترش بازارهای جهانی هدف خود قرار دارد.

در ابتدای این آیین حسین قریبی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در برازیلیا با بیان اینکه همواره و از ابتدای خدمت در این کشور، بر حفظ و گسترش روابط تجاری دو کشور وج متنوع‌سازی مناسبتات تجاری تاکید داشته است، این رویداد را مصداق این موضوع دانست و با دعوت از شرکت‌های برزیلی برای استفاده از فرصت این همایش، آن‌ها را با طیف گسترده محصولات و خدمات شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس آشنا کرد.

  • نویسنده : فرشاد بهمن